O oční terapii | Oční Terapie

Pokud trávíte dlouhé hodiny u počítače a cítíte jak vám váš zrak slábne a že to již není co bývalo, čtěte, třeba vás inspiruji a naleznete i pro sebe funkční metodu jak oči procvičovat a udržovat v dobré kondici. 

Celý koncept oční terapie vychází z mé dlouholeté praxe lektorky jógy a také osobní potřeby udržovat si oči v dobré kondici. :)  Přes 20 let cvičení, kterým prošlo několik tisíc lidí. O mém studiu, vzdělání trenérky a terapeutky a lekcích naleznete na stránkách sdružení www.kairos.cz.  Přiznávám, že mě okouzlila jógová terapie a jeji pohled na člověka a systém, kterým vzniká ne-moc a systém jak udržovat zdraví. Velmi podobné ideje jsem později nalezla v Etikoterapii od MUDr. Ctibora Bezděka.  

Cvičení očí jsem se věnovala pravidelně na lekcích oční jógy - která vychází z jógové terapie. Cvičili jsme pozice, které posilují vnitřní orgány spojené s očima, drželi v dobré kondici páteř a zejména krční část a šíji. Věnovali jsme se meditacím vedoucích k poznání sebe, osobních vlastností a postojů. Ty indikovaly podvědomé vzorce chování. Ty vzorce, které vedly k chování a toto chování zas k devastaci zdraví. Věnovali jsme se dechovým technikám. Ty jsou ze všeho nejdůležitější. Správné dýchání = správná distrubuce živin do všech buněk těla. Když oči slábnou může to být způsobeno mnoha faktory. Oční Terapie vám pomůže odhalit ty nejčastější a co s tím uděláte je již na vás. 

Účastníkům kurzů oční jógy se stávalo, že si v průběhu pololetního kurzu snížili počet dioptrií. Je jednoduché jak toho dosáhnout. Stačí postoj vítěze, pravidelné cvičení pár minut denně a vyšetření u lékaře.  Důležité je věřit, že je to možné. Stejné množství energie dáte do toho, že věříte v nemožnost, tak proč si házet klacky pod nohy, když si stejnou energií jinak nasměrovanou můžete pomoct?

Rekordmankou byla jedna starší paní, která si znížila dioptrie o 5,5 za půlroku pravidelného cvičení. Většine lidí chyběla příručka, protože si nepamatovali vše, co jsme na lekcích procvičovali. Nejdřív měla 30 stran konkrétních cviků, sestav a postupů, o dost jsem ji rozšířila a vznikla Oční Terapie, která v původním vydání měla 166 stran. Dnes je to webová stránka, kde v členské sekci přidávám obsah, je hned k dispozici a není potřeba čekat na nové vydání. Původní eBook je také k dispozici.

Oční józe jsem se věnovala i v ročníkové práci na fakultě, protože jógu oproštěnou od dogmat a náboženství miluji a také proto, že jóga má funkční techniky na návrat ke zdraví v mnoha případech a nejenom u očí. Není to zrovna to co dělá  jógu jógou, ona jen pomáhá udržet tělo ve stavu harmonie, kdy můžete jít dál a mnohem víc do sebe a pracovat na dalších vrstvách člověčenství nerušení fyzickým tělem, psychikou. Postupně, pravidelným cvičením dosahujete stavu zdraví, harmonie i vnitřního klidu. Které konkrétní techniky jsou ty pravé pro vás si rozhodujete vy sami, podle svých pocitů, potřebujete jen pozorně sledovat, jestli máte pocit příjemný a pak techniku cvičit nebo máte pocit nepříjemný a pak techniku necvičit. Místo toho analyzovat jestli je provedení správné a případně místo ní zařadit něco jiného, co vám bude lépe prospívat.

Je nutná spolupráce lékaře, zejména když už máte předepsané léky nebo brýle. Nejlépe uděláte když začnete se zlepšením kondice očí až po vyšetření u očního lékaře. Je to důležité i pro vás, víte jaká je vaše současná situace a máte to podložené vyšetřením.

Sama jsem své oči nesmírně přetěžovala prací u počítače, někdy je ještě přetěžuji i v této době, tak bylo pro mně důležité najít si čas pár minut přes přestávky a pravidelně procvičovat a uvolňovat své oči. Kompenzovat dívání. Je to mnohem víc než se smířit s nošením brýlí a postupným zvětšováním dioptrií až do operace. 

Většina mých kolegů - programátorů skončila s brýlemi, jiní nosí kontaktní čočky nebo zvažují operaci. Velice si vážím práce lékařů, ale zároveň si myslím, že mnoho situací lze řešit včasnou prevencí a změnou špatných návyků. A oční terapie tak, jak jsem ji napsala vychází z praxe jógové terapie, lekcí oční jógy a návyků dívání, se kterými lidé na kurz oční jógy přišli. 

Nenechávejte svůj slábnoucí zrak na "až pak", na "někdy", na později! Zajděte si k lékaři ať vám oči zkontroluje. Řešte to hned. Později může být opravdu pozdě pro preventivní cvičení a celkem snadnou změnu některých návyků. Cvičení očí, změna stravování, změna návyků, správné naladění v psychice, úprava prostředí.  A tím můžete začít hned a tvořit si svého vnitřního vítěze kdekoliv a kdykoliv. 

Co mě jógová terapie naučila je, že za každou nemocí je schován jedinečný a speciální dar.  A když jsem to zvládla objevit já, zvládnete to taky. Ve své knížce , online kurzu a dalších návodech vám nabízím přes 126 účinných technik jak dát oči znova do kondice a prima zkratku, díky které ušetříte hodně času hledáním a zkoumáním.