Tajemství dobrého zraku | Oční Terapie

Tajemství dobrého zraku - Oční Terapie

Kvalitní zrak je jako zdraví samotné. Většina lidí ho nejprve bere samozřejmost. A teprve časem si uvědomí jeho důležitost. Není podstatné, zdali s tím co dočinění zmoudření, které postupně přichází s věkem, nebo tím spouštěčem náhlého zájmu o vlastní zrak jsou první neduhy a připuštění si jeho nedokonalosti. V obou případech už může být pozdě. Alespoň to vám řekne lékař.  A dá vám na výběr.

Buďto brýle. Nejdříve jen pár dioptrií, ale jednoho dne zjistíte, že místo původních jemných sklíček se díváte na svět jako zpoza zavařovačky.

Druhá možnost je podstoupit laserovou operaci očí. Ale také rozbít prasátko. Hodně velké. A možná si ještě půjčit externího čuníka z banky.  

Přijde vám to jako Sophiina volba? Mně také. Ale co kdybych vám řekla, že existuje i třetí východisko? Bezbolestné. Účinné. A zadarmo.

Někdy se neříká nadarmo, že ty nejlepší věci jsou zadarmo. Refrénem skupiny Chinaski moc často neargumentuji, ale v tomto případě zkrátka musím. Protože Malátného parta má pravdu. Ty nejlepší věci jsou občas opravdu zadarmo. Tajemství dobrého zraku mezi ně patří. A spočívá v metodách oční terapie.

Co je oční terapie?

Oční terapie je soubor technik, jimiž zdokonalíte svou schopnost vidět a naučíte se efektivněji používat své oči. Jde o systém zásad a cviků, díky kterým ovládnete svou psychickou stránku i oči.

Ve zdravém těle zdravý duch. A naopak. Toto heslo nerazil jen Miroslav Tyrš a jeho sokolíci, ale i filosofové v antickém Řecku. Kalokagathia. Tak říkali ideálnímu stavu, jehož lze docílit harmonickým souzněním těla a duše. Ještě dříve se na podobných principech Ajurvéda – věda o šťastném životě. Ta obsahuje návody, jak žít, abyste oplývali pevným zdravím, úspěchy a štěstí.

Proč tak dlouhý úvod? Ano, vím, že si s největší pravděpodobností kladete tuto otázku. Úvod možná dlouhý, ale zdůvodnění krátké – v oční terapii všechno souvisí se vším. Tělo a duše jsou spojené nádoby. Nelze vlastními silami úspěšně léčit fyziologické problémy a ignorovat přitom psychickou stránku.  Připadá vám to už moc „meta“? Nebudu si nic nalhávat, hodně lidem určitě. A já to plně respektuji. Oční terapie není pro každého. Ale na druhou stranu – řekněte si upřímně - kolik znáte lidí, kteří si vlastním přičiněním výrazně zlepšili zrak? Já dost. Jednoho každý den vídám v zrcadle. A mnoho dalších, z nichž se několik podělilo o svůj příběh v sekci „reference“.

Jejich příběhy jsou pravdivé. A výsledky trvalé. Chcete se k nim připojit? Ráda vás to naučím. Bude vás to stát jen 10 minut vašeho času denně. Ale musíte být správně nastavení. A odhodlání dostat se z jámy lvové. Vítězství je totiž nevyhnutelné, když prohře nenecháte žádné místo. K tomu je zapotřebí postoj vítěze

Mějte postoj vítěze

Postoj vítěze je psychologická hra sama se sebou. Hrajete si na něco, co právě teď třeba ještě nemusí být vaším přesvědčením. A to ničemu nevadí. Berte to jako vnější masku. Dobře zahranou hereckou roli, kterou přijímáte.

Vnější vítěz je patrný na první pohled. Poznáte ho podle nastavení těla. Buďte jím i vy! Představte si, že máte mezi lopatkami zaklesnutou peněženku a musíte ji tam za každou udržet. Pokud vypadne, přišli jste o ni. Žádné poraženecky ohnutá záda a vyvalené břicho! Sebevědomého člověka poznáte už dle držení těla. Vítěz věří ve své schopnosti. Má mimiku zdravého a šťastného člověka, kterému se vše daří.

Postavte se před zrcadlo a trénujte postoj vítěze. Staňte se na okamžik hercem a přijměte roli dokonale úspěšného člověka. Hrajte tuto roli pro jediného diváka v zrcadle a opakujte toto představení každý den.

Postoj vítěze je také vnitřní nastavení. Můžeme tomu říkat vnitřní maska. Vnitřní vítěz možná není patrný na první pohled, ale na ten druhý jej určitě zaregistrujete. Vnitřní vítěz se raduje. Vždy a všude. Za špatného počasí, při nařízeném přesčasu v práci i po gólu v síti jeho oblíbeného klubu. Vnitřní vítěz se nenechá rozhodit.

Najděte něco, co vám udělalo radost. Opravdu cokoliv. Může to být vzpomínka na nějaký pěkný zážitek, vůně, chuť nebo jakákoliv věc. Vzpomeňte si, jak umí malé děti projevit radost, když dostanou něco, co je potěší. A několikrát denně si tento pocit připomínejte.

Nezapomínejte se každý den také ubezpečovat, jak jste jedinečný. Každý z nás je. A byla by škoda, kdyby si toho nikdo nevšiml a nedokázal to ocenit. I kdybyste to měli být jen vy. Vytvořte si tento ideál a držte se tohoto přesvědčení. Za žádnou cenu se nenechte přesvědčit o něčem jiném. Opakujte si proto mocnou afirmaci:

Já jsem vůle. Já jsem síla. Já jsem láska.

Já jsem odpuštění. Já jsem moc. Já jsem zdraví.

Já jsem mládí. Já jsem moudrost. Já jsem radost.

Já jsem krása. Já jsem svěžest. Já jsem mistr svého života.

Já rozhoduji o tom, co je v mém životě.

Pozor! Musíte cvičit pocity vítěze. Jen tehdy dosáhnete úspěchu. Nalaďte se na vítěznou vlnu a opakujte afirmace vždy, než začnete cvičit s očima. Opakování afirmace musí být procítěné. Musíte tomu věřit. Pokud ne, hrajte hru. A alespoň v té tomu věřte.

Správně a efektivně dýchejte

Správný dech pomáhá dobře okysličovat buňky, čímž se zlepší funkce mnoha orgánů. A vy budete mít i mnohem víc energie. Existuje celá řada technik správného dýchání, ale zmíním jen tu nejdůležitější. Metodu plného efektivního dechu. Jak na něj?

Začněte se nadechovat tak, že se nejprve nadechnete do břicha. Tím poklesne bránice a naplníte vzduchem spodní část plic. Pak začnete rozpínat hrudní koš a plnit střední část plic. Nakonec trošku zvedněte ramena a vyplňte vzduchem i plicní hroty. Pak začněte vydechovat. Nejdřív z plicních hrotů, pak z plic a ve finále i z břicha. Dýchejte efektivně. Pořád. Dopřejete svému tělo dostatek kyslíku. A to se vám odmění prostřednictvím zlepšení funkce všech orgánů, které doposud strádaly z nedostatku O2.

Cvičte oči

Že to ale trvalo, co? Pozdě, ale přece, dalo by se říci. Ale trpělivost růže přináší. U oční terapie to rozhodně platí. Bez nastavení postoje vítěze a správného dýchání by cvičení nepřineslo kýžené ovoce, takže v duchu oční terapie se teprve teď můžeme v klidu věnovat ukázkám léčebných cviků. Těch je samozřejmě velké množství, takže si pro představíme jen 4 nejoblíbenější.

1.      Pohyby očí nahoru a dolů.  Veďte nejprve oči nahoru, až se vnitřně podíváte do své hlavy za očima. Pak veďte pohled dolů, jako byste se chtěli podívat do krční jamky. Uvolněte oči a mrkejte.

2.      Pohyby očí doprava a doleva.  Nejdříve veďte oči doprava, až se vnitřně podíváte na své pravé ucho. Poté veďte oči doleva, až se vnitřně podíváte na své levé ucho. Uvolněte oči a mrkejte.

3.      Pohyby očí do „o“. Začněte pohledem dolů a s nádechem pomalu očima opisujte kruh přes levou stranu směrem nahoru a s výdechem dolů přes pravou stranu. Po výdechu směr změňte a s nádechem opisujte očima kruh přes pravou stranu nahoru a s výdechem přes levou stranu dolů. Poté uvolněte oči a mrkejte.

4.      Cvik na periferní vidění. Dívejte se na špičku nosu. Poté se snažte dívat do stran a vidět předměty na obou stranách svého periferního vidění. Cvičte klidně, pomalu a plynule. Vraťte se pohledem na špičku nosu. Udělejte 7 opakování a pak uvolněně mrkejte očima.

Po cvičení relaxujte

Oblíbenou metodou je tzv. palming. Protřete si dlaně, ať jsou horké a položte je na zavřená víčka. Netlačte, jen prociťujte teplo z dlaní na víčkách. Až odezní, dejte ruce dolů. A opakujte celý postup, dokud vám to bude příjemné. Já to mohu rozhodně doporučit. I proto, že můj učitel tvrdí, že právě tato technika může za to, že jogíni mají minimum vrásek kolem očí. A když už, tak jedině ty od smíchu. Proto se tento cvik familiárně nazývá lifting zdarma.

 

Už se na váš zhoršující zrak nemůžete koukat? Objednejte se na on-line kurz Oční terapie!

Chcete znát celé tajemství dobrého zraku? Stáhněte si můj e-book zcela zdarma! Už se na váš zhoršující zrak nemůžete koukat? Objednejte se na on-line kurz Oční terapie! Provedu vás celým kurzem a naučím vás komplexně pečovat o svoje oči. Uvidíte, že lépe uvidíte J