Hvězdy a pradávný test očí | Oční Terapie

Hvězdy a oči - velká medvědice

I romantické koukání na hvězdy vám může leccos prozradit o síle vašeho zraku. Mám ráda dobré nápady jak svůj zrak trénovat a tento se vám bude líbit.

Mizar a Alkor jsou hvězdy viditelné volným okem v souhvězdí Velké medvědice. Její součást, kterou zná téměř každý, je Velký Vůz (na obrázku). Tedy i vy, co se na obloze moc neorientujete máte šanci trénovat své oči!

Velký vůz je vlastně ocásek a zadek souhvězdí Velké medvědice. V tuto roční dobu je večer vidět nad obzorem. Lehněte si večer za jasného nebe někam kde je tma ať na hvězdy dobře vidíte. Najděte Velký vůz. Mizar a Alkor najdete na ocásku Velké medvědice, nebo na rukojeti velkého vozu.Tvoří druhou viditelnou hvězdu od okraje ocásku a druhou od vozíku, když ty hvězdy, které tvoří vozík nebudeme počítat. Jednoduše s Mizar a Alkor sousedí hvězdy: Alioth a Alkaid podle velkého obrázku v záhlaví článku.

Pokud vidíte dobře, uvidíte vedle sebe obě hvězdy.  Pokud vidíte do dálky hůř, uvidíte nejdřív jednu, ale zkuste se chvilku dívat pozorně, třeba se vám i ta druhá hvězda ukáže. A kdyby jste mi náhodou nevěřili, mrkněte na obrázek na wiki

 

Původ pradávného testu

Tento test jsem si nevymyslela sama. Testování kvality vidění bylo důležité i ve starověku. Převládajícím testem v některých kulturách bylo rozpoznání a identifikace souhvězdí a nebeských těles na noční obloze.

Obvyklým starodávným testem bylo použití optické dvouhvězdy. Ten kdo dobře viděl hvězdy Mizar a Alkor, mohl sloužit v římských legiích, ale dávno před Římany testovali sílu očí Peršané, Féničané a mnohé jiné národy. 

Zdroj informace v angličtině

Přeji příjemnou hvězdnou terapii očí. :)