Jak na rozvoj zraku u nejmenších dětí | Oční Terapie

Péče o dětský zrak ?

Dětské oko se vyvíjí v prvních šesti až osmi letech. Pak vidí jako dospělý. V prvním roce života dětské oči prodělávají nejvíc změn. Proto je důležité děti nepřetížit zábavou na mobilech, tabletech, počítačích nebo televizi v prvních šesti letech. I hodina denně je moc.

Máte miminko? Podpořte kvalitu jeho vidění hned od postýlky!

1.Umístění postýlky

Pokud vám to prostor umožní, nedávejte postýlku ke zdi nebo do rohu. Rozhodně ne ke zdi, která je jednobarevná a nudná. Miminko bude mít nedostatečný stimul pro rozvoj zraku u jednoho oka (toho u zdi) a můžete mu tak pomoct vypěstovat tupozrakost. 

 

2.Barevná stimulace očí

Když už je postýlka u zdi a nelze to jinak, nalepte na zeď dětské barevné obrázky. Měly by být pozitivní, jednoduché a přiměřeně velké. Využijte barevnost na všem, co se nachází kolem dítěte. Pomůžete mu tak v rozvoji zraku a dítě bude mít stimul na obou stranách, jedním okem na barevné obrázky a druhým do prostoru kde se pohybujete. Můžete dítě v postýlce polohovat a střídat kde má hlavu a kde nohy. Tím bude každé oko vnímat pokaždé vjemy i z té druhé strany postýlky. Barevná stimulace je důležitá nejenom pro oko.

 

3. Moderní technologie a dětský zrak

Ani nám dospělým přetížení očí nesvědčí a koukání na blízko dobrému zraku moc neprospívá. Mnohem razantnější dopad má na dětské oko, které je ve vývoji. Pokud to zvládnete, nedávejte dětem do rukou mobil alespoň do šesti let. Odborníci tvrdí, že mobily a tablety škodí mnohem víc než televize. Doporučují dětem 20 minut denně a dost.

 

Jak poznáte, že vaše dítě potřebuje oční vyšetření?

Normálně problémy s viděním odhalí prohlídka u pediatra. Pokud vaše dítě pořád naklání hlavu na jednu stranu, často si mne oči, má různě velké zorničky, přivírá častěji jedno oko, či často mhouří oči, je to dobrý důvod k objednání k očnímu lékaři. Udělejte si na vyšetření dost času (má zkušenost je, že je potřeba celé dopoledne), protože dětský zrak se musí „rozkapat“ a po aplikaci kapek se čeká na vyšetření. U "rozkapaného oka" oční lékař může vyšetřit skutečnou dioptrickou vadu.

Nejčastější dětskou oční vadou u nejmenších bývá dalekozrakost, astigmatizmus, šilhání a tupozrakost. Na tupozrakost dejte pozor, protože může vést až k oslepnutí. Navíc výzkum ukázal, že léčba tupozrakého oka je tím rychlejší, čím je dítě mladší a čím kratší dobu trvá porucha.

 

Normální vývoj vidění

  • Těsně po narození jsou pohyby očí nepravidelné a bezcílné.
  • Několik hodin po narození umíme krátkodobě fixovat pohled jedním okem nejlépe na pohybující se předmět.
  • Do dvou měsíců věku se oči pohybují víc plynule a dále se rozvíjí pohled jedním okem a druhé oko může šilhat.
  • Ve druhém měsíci začínáme na svět koukat oběma očima společně.
  • Ve třetím měsíci začínáme pozorovat vzdálené i blízké předměty.
  • Ve čtvrtém měsíci rozvíjíme akomodaci, tedy zaostřování.
  • V šestém měsíci jsou již pohyby očí plynulé a hladké. Umíme pozorovat předmět delší dobu a mozek začíná spojovat obraz z obou očí do jednoho vjemu. 
  • Do šesti let se rozvíjí prostorové vidění!!! Oči dále trénují zaostřování. 

V případě, že něco zasáhne do tohoto vývoje vidění (např. tablet víc než 20 minut denně), zdravý vývoj se může přerušit a následně může vznikout v tom lepším případě oční vada, v horším onemocnění očí. Například šilhání nebo tupozrakost.